Kontakt

Aktualności

Kopernikowski początek wiosny

21 marca to pierwszy dzień wiosny. Nie ma lepszego miejsca na świętowanie go niż olsztyński zamek, gdzie wyznaczenia momentu równonocy wiosennej zajmował się sam Kopernik.

 

Na ścianie w krużganku olsztyńskiego zamku znajduje się najsłynniejsza pamiątka po Mikołaju Koperniku. To wykonana przez niego tablica astronomiczna - jedyny, oryginalny przyrząd astronomiczny który służył mu do wyznaczenia momentu równonocy wiosennej, czyli pierwszego dnia astronomicznej wiosny. Jeśli jeszcze nie poznaliście historii o obserwacjach Mikołaja Kopernika i płynących z nich wnioskach, lepszej okazji nie będzie.

Muzeum Warmii i Mazur zaprasza tego dnia zarówno dzieci, jak i starszych. Zacznijmy od tych młodszych. 21 marca o godz. 11 zapraszamy przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych na dziedziniec olsztyńskiego zamku na powitanie wiosny. Czeka Was krótki pokaz walk rycerskich i strzelania z hakownicy, opowieści o tablicy astronomicznej czy wspólne przygotowanie Śmierciuchy (warmińska nazwa Marzanny).

Uwaga! Dodatkową atrakcją, która uda się tylko, jeśli się zaangażujecie jest pierwszy zlot „małych Koperników”. Pobierzcie, wydrukujcie i zabierzcie ze sobą na zamek – 21 marca o godz. 11 maskę z załącznika maska-kopernika-8311.pdf. Sprawdźmy razem, ilu Koperników zmieścimy na zdjęciu.

A teraz propozycja dla wspomnianych już trochę starszych. Również 21 marca, ale dokładnie o 16.24 zapraszamy na wernisaż wystawy jubileuszowej „Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika”. Myślą przewodnią wystawy jest refleksja nad czasem i pracą, a jej namacalnym wymiarem jest wykonana przez Mikołaja Kopernika tablica astronomiczna na ścianie w krużganku, która wprowadza zwiedzających na gotyckie sale, niegdyś użytkowane przez Mikołaja Kopernika. Tam zaprezentowane zostaną zegary słoneczne i mechaniczne, kalendarze, a także dzieła sztuki ukazujące sposoby spędzania czasu na pracy i zabawie. Szczególnie ważne są tu czynności intelektualne, co podkreśla łacińskie słowo studium oznaczające pracę wykonywaną z pasją, zaangażowaniem i troską. Na wystawie ilustrują ją inkunabuły z księgozbioru Kopernika, a także nowożytne utensylia aptekarskie, naczynia liturgiczne, starodruki oraz monety używane w Prusach w czasach wielkiego astronoma.

Na ekspozycji zobaczymy ok. 140 obiektów pochodzących nie tylko ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ale także muzealia wypożyczone z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Biblioteki Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum”.

Wystawę można oglądać do końca września.