Kontakt

Aktualności

Kopernik wśród unijnych gwiazd

 

Mikołaj Kopernik, którego 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku to postać znana na całym świecie. Poświęcony mu rok jubileuszowy jest doskonałą okazją, by przypomnieć światu jego związki z Warmią i Mazurami.

 

Wielkiemu astronomowi poświęcona jest wystawa oraz wykład, które 30 marca w Brukseli organizują wspólnie Ambasador RP w Królestwie Belgii - Rafał Siemianowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku kierowane przez Mirosława Jonakowskiego.

Mieszkańcy Brukseli oraz turyści będą mogli wysłuchać wykładu „Rewolucje kopernikowskie – warmińskie życie Mikołaja Kopernika”, a także zobaczyć drugie wydanie „De revolutionibus” z 1566 roku. Wśród atrakcji zapanowano także bicie monety okolicznościowej oraz koncert kameralny muzyki renesansowej.

W maju wystawa przeniesie się do Kwatery Głównej NATO, a we wrześniu do Parlamentu Europejskiego. Wydarzeń związanych z jubileuszem 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika będzie w Brukseli więcej. Nic jednak nie zastąpi wizyty w naszym regionie.

- Ten rok jest znakomitą sposobnością do pobudzenia powszechnej świadomości, że związki Kopernika z naszym regionem są tak silne. Przez lata pełnił tu rolę kanonika, urzędnika, lekarza, prawnika czy ekonomisty, ale także i wojskowego. Spoczywający we fromborskiej katedrze Mikołaj Kopernik to prawdziwa marka i dziedzictwo naszej ziemi. Jego dzieło „De revolutionibus”, które wywołało jeden z największych przewrotów naukowych w historii świata, powstawało na podstawie obserwacji warmińskiego nieba, a znajdująca się na olsztyńskim zamku odrestaurowana tablica astronomiczna to światowy unikat dziedzictwa jego pracy – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Przypomnijmy, że samorząd województwa zaplanował 100 inicjatyw związanych z obchodami jubileuszu. Będą to wydarzenia kulturalne, naukowe, sportowe, a także inwestycje.