Kontakt

Aktualności

Światowy Kongres Kopernikański w Olsztynie

Po toruńskiej i krakowskiej, czas na olsztyńską odsłonę Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Nasza odsłona poświęcona zostanie przede wszystkim biografii astronoma oraz zagadnieniom muzealno-konserwatorskim i odbędzie się od 21 do 24 czerwca.

 354228276 596681009233422 136437356460019231 n

Światowy Kongres Kopernikański to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Uroczyste rozpoczęcie ŚKK miało miejsce 19 lutego w Toruniu, w dniu i miejscu urodzin Kopernika. Następnie Kongres przeniósł się do Krakowa – miejsca, gdzie wielki naukowiec pobierał nauki. Teraz czas na Olsztyn i Warmię, gdzie Kopernik spędził swoje dorosłe życie, gdzie w końcu, w Katedrze Fromborskiej, został pochowany.

Tematyka olsztyńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego dotyczyć będzie badania i ochrony tego, co po działalności astronoma pozostało, a przecież właśnie na olsztyńskim zamku znajduje się światowy unikat, czyli tablica, którą skonstruował Kopernik w celu wyznaczenia równonocy wiosennej. Olsztyńskie obchody zainauguruje wykład „An Astronomer and His Castles: The Scientist as Public Servant in Copernicus’s Era and Our Own”, który wygłosi prof. Karl Galle z Waszyngtonu. Następnie uczestnicy Kongresu wezmą udział w obradach, które odbywać się będą w dwóch sekcjach – biograficznej i muzealno-konserwatorskiej.

Choć organizatorem głównym olsztyńskiej edycji ŚKK jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, naukowcy opuszczą jego siedzibę i odwiedzą miejsca, z w których żył i tworzył Mikołaj Kopernik, czyli Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zamek w Lidzbarku Warmińskim, a także Frombork. O znaczeniu Warmii dla Kopernika i Kopernika dla Warmii mówić będzie także prof. Stanisław Achremczyk, który wygłosi wykład „Warmia w czasach Mikołaja Kopernika”..

Nie zabraknie także artystycznego akcentu. Organizatorzy zaplanowali kilka koncertów oraz innych atrakcji. Uroczystość otwarcia Kongresu uświetni koncert pod tytułem „Kanonik warmiński”. W rolę narratora wcieli się Adam Ferency. Zaśpiewa Ewa Alchimowicz-Wójcik, której towarzyszyć będą instrumentaliści Maria Wilgos, Klaudyna Żołnierek, profesor Leszek Szarzyński, Lucyna Żołnierek i Paweł Panasiuk.

22 czerwca uczestnicy ŚKK obejrzą wystawę „Copernici tempus et studium” w Muzeum Warmii i Mazur, a także wysłuchają koncertu zespołu ProForma i obejrzą pokaz wypalania w piecu raku form ceramicznych. 23 maja w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku czeka Was koncert organowy, a na zakończenie Kongresu w Centrum Konferencyjnym UWM wystąpią Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Studio Wokalne UWM.

Kampus akademicki UWM zaprasza także na Festiwal Kopernikańsk, czyli wspólne grillowania nad Jeziorem Kortowskim, pokazy Centrum Nauki Kopernik, koncert Czarka Makiewicza i Koltersów oraz pokazy balonowe Grudziądzkiego Klubu Balonowego.

Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja:

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=eteLJbt720SFXQgzq4E8GwHrwTXGxilAlVJxUFpX33hUNVFOM0xBV0RKTTRWS01CQUZLTU0xRENaOS4u

Pełen program olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego dostępny jest na stronie:

https://rokkopernika.uwm.edu.pl/program