Dwa dni, dwa miasta, jeden Kopernik. 24 lipca w Olsztynie i 26 lipca we Fromborku – zapraszamy na stoisko „Kopernik na Warmii”, gdzie stworzycie własny linoryt. Kto gotowy na twórczą zabawę?
Czy Kopernik to tylko postać z podręczników? To naukowy wizjoner, który odważył się zmienić bieg historii – i do dziś inspiruje, sięgając aż… kosmosu.
W czwartek 24 lipca Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprasza na „Czwartek z Kopernikiem” — wyjątkowe spotkanie z wielkim astronomem. W programie m.in. niezwykłe stoisko-namiot „Kopernik na Warmii”, przygotowane przez Warmińsko-Mazurski Kopernikański Instytut Kultury.
Linoryt prosto z kosmosu
„Kopernik na Warmii” to wyjątkowa szansa, by samodzielnie wykonać dzieło techniką linorytu — jednej z najstarszych i najbardziej magicznych metod druku artystycznego. Dzieci (w każdym wieku!) będą mogły odbić obraz z oryginalnych matryc z cyklu „Kopernik na Warmii”: wizerunek samego Kopernika autorstwa Agnieszki Markowicz oraz jego ręcznie narysowany Układ Słoneczny — ten sam, który w formie faksymile, czyli wiernej kopii, poleciał w kosmos z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.
Każda odbitka to arcydzieło
Choć matryca jest jedna, nie ma dwóch identycznych odbitek – bo to twórca decyduje o efekcie końcowym: ile farby nałoży, jak mocno przyciśnie papier, jaką wybierze jego fakturę. To właśnie ta niepowtarzalność czyni każdą pracę wyjątkową – jedyną na świecie. I właśnie w tym tkwi piękno linorytu – sztuki, którą praktykowali mistrzowie tacy jak Rembrandt, a która do dziś gości w pracowniach artystów i na uczelniach artystycznych
Zabawa? Edukacja? Oczywiście!
To doświadczenie działa na wszystkie zmysły – a przede wszystkim na wyobraźnię. Zupełnie jak Kopernik, który nie bał się spojrzeć w niebo i powiedzieć: „To Ziemia krąży wokół Słońca, nie odwrotnie”.
Stoisko „Kopernik na Warmii” to też gra terenowa. Dzieci dostaną specjalne karty i będą szukać domków Kopernika z ukrytymi pieczątkami. Komplet pieczątek oznacza nagrodę – zasłużoną jak dla prawdziwego odkrywcy.
Nie tylko Kopernik
Na dziedzińcu olsztyńskiego zamku nie zabraknie innych atrakcji. W planie jest zwiedzanie z przewodnikiem, spektakl Olsztyńskiego Teatru Lalek „Dziewiąta planeta”, warsztaty pieczenia chleba „Od ziarenka do bochenka”, zielarskie ciekawostki z Zieloną Warmią i leśne opowieści z Nadleśnictwem Olsztyn. Będzie też pokaz ratownictwa medycznego. Szczegóły tutaj: muzeum.olsztyn.eu.
Dzień św. Anny we Fromborku
Jeśli nie zdążycie odwiedzić stoiska „Kopernik na Warmii” w Olsztynie, nic straconego. Już 26 lipca przenosi się ono do Fromborka, gdzie wspólnie będziemy świętować Dzień św. Anny – patronki kaplicy przy wyjątkowym Szpitalu św. Ducha, czyli Dziale Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika. Wydarzenie organizuje tamtejsza placówka muzealna.
To doskonała okazja, by także tu własnoręcznie stworzyć linoryt inspirowany Kopernikiem — tym bardziej że to właśnie we Fromborku astronom spędził aż 33 lata swojego życia.
Od godz. 11 w ogrodzie przy Szpitalu św. Ducha rozpocznie się targ rzemiosła, rękodzieła i lokalnych smaków. Będzie można spróbować ekologicznych przetworów, domowego wina, wypieków, kupić ceramikę, ozdoby, rękodzieło i ekologiczne mąki z Warmii – idealne, by upiec własny chleb.
Dzieci mogą liczyć na animacje i kreatywną zabawę przez cały dzień.
Wieczorem, o godz. 19, zespół Hamdam zabierze nas w orientalną podróż – wypełnioną poezją, muzyką perską i kurdyjską. Wszystko to w pięknej, kameralnej kaplicy.
Przez cały dzień będzie można po prostu odpocząć – w zielonym ogrodzie, na leżaku lub kocu. Szczegóły: muzeumkopernika.pl
„Czwartek z Kopernikiem” w Olsztynie – 24 lipca, godz. 10–14:. Wstęp 15 zł (w cenie wejście do muzeum i na wieżę).
Dzień św. Anny we Fromborku – 26 lipca, od godz. 11, wstęp do ogrodu bezpłatny, zwiedzanie obiektu – według cennika muzeum.