„Warmiński raj na ziemi” to film o wyjątkowym gospodarstwie na Warmii, gdzie natura, ekologia i zrównoważone rolnictwo tworzą harmonijną przestrzeń. Zobacz, jak Robert „Hirek” Jaroszewicz i Kamila Moroz realizują swoją wizję permakultury.
Czy można żyć w pełnej harmonii z naturą, uprawiać zdrową żywność i dzielić się nią z innymi? Film „Warmiński raj na ziemi” to opowieść o pasji, determinacji i niezwykłym gospodarstwie permakulturowym ze Skolit. Reżyser Ramsey United zabiera widzów do serca Warmii, gdzie Robert „Hirek” Jaroszewicz i Kamila Moroz stworzyli ekologiczną oazę.
Z konwencjonalnego rolnictwa do permakultury
Jeszcze dwadzieścia lat temu Hirek prowadził tradycyjne 100-hektarowe gospodarstwo nastawione na hodowlę bydła mięsnego. Jednak rolnictwo konwencjonalne stawało się coraz mniej opłacalne, a życie w ciągłym biegu nie przynosiło mu satysfakcji. Przełomem była książka Seppa Holzera o projektowaniu gospodarstw permakulturowych, która zainspirowała go do całkowitej zmiany podejścia. Zamiast zarządzać ogromnym areałem, postanowił skupić się na czterech hektarach pełnych bioróżnorodności. Stworzył samowystarczalne i zrównoważone miejsce.
Ekologiczny ogród i życie w zgodzie z naturą
Dziś Permakultura Skolity to przestrzeń, w której natura i człowiek współistnieją w doskonałej harmonii. W centrum gospodarstwa znajduje się ogród zaprojektowany w formie spiralnych podwyższonych grządek i wałów permakulturowych, gdzie gleba wzbogacana jest warstwami organicznych materiałów. To właśnie dzięki tej metodzie Hirek i Kamila mogą cieszyć się obfitymi plonami przez cały rok. Para mieszka w odrestaurowanej stodole, która pełni także funkcję przestrzeni edukacyjnej i kulturalnej – odbywają się tu warsztaty, koncerty i spotkania społecznościowe.
Miejsce otwarte dla wszystkich
Skolity to nie tylko gospodarstwo, ale też przestrzeń otwarta dla gości i wolontariuszy z całego świata. Można tu zobaczyć permakulturę w praktyce, nauczyć się ekologicznych metod uprawy, a także odpocząć w malowniczym otoczeniu Warmii. Na terenie farmy znajdują się unikalne miejsca noclegowe – od tipi, przez kampera, po klimatyczną oborę. Sezon wegetacyjny przyciąga również grupy szkolne i turystów zainteresowanych zrównoważonym rolnictwem.
Opowieść o ludziach, którzy zmieniają świat
Reżyser Ramsey United, amerykański dokumentalista mieszkający w Warszawie, znany jest z filmów o ekologii i alternatywnych modelach życia. W „Warmińskim raju na ziemi” pokazuje historię ludzi, którzy odważyli się porzucić utarte schematy i stworzyć miejsce, w którym żyje się świadomie, w zgodzie z naturą.