Gawędziarz, pisarz i ambasador warmińskiej kultury – Edward Cyfus z Olsztyna został laureatem jubileuszowej, 50. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga. To jedno z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie kultury ludowej w Polsce.
Choć czasy się zmieniają, Edward Cyfus niezmiennie opowiada „po naszamu” – w gwarze warmińskiej, którą nie tylko zachowuje, ale i popularyzuje wśród kolejnych pokoleń. Jego głos przez lata rozbrzmiewał w eterze Radia Olsztyn, a dziś wybrzmiewa jeszcze donośniej – jako jeden z siedemnastu laureatów jubileuszowej, 50. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Cyfus został uhonorowany w kategorii dla regionalistów, działaczy społeczno-kulturalnych i popularyzatorów. To wyróżnienie dla tych, którzy nie tylko kochają swoje dziedzictwo, ale uczynili z jego ochrony i upowszechniania życiową misję. Autor ponad 200 gawęd i wielu książek – w tym kultowej warmińskiej sagi „A życie toczy się dalej” – od lat inspiruje, edukuje i wzrusza.
Nie sposób nie wspomnieć o jego współpracy z prof. Izabelą Lewandowską – to właśnie dzięki ich zaangażowaniu w 2016 roku gwara warmińska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski. Choć nadal najczęściej posługują się nią seniorzy, coraz chętniej sięga po nią młodzież, odkrywając w niej tożsamość regionu i własnych korzeni.
Nagroda im. Oskara Kolberga, ustanowiona w 1974 roku, to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie dla twórców i badaczy kultury ludowej w Polsce. Co roku trafia do grona wybitnych artystów, rzemieślników, zespołów i społeczników. Uroczysta gala tegorocznej edycji odbędzie się 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie – to wtedy Edward Cyfus odbierze medal, dyplom i nagrodę finansową.
To nie tylko zaszczyt – to symboliczne potwierdzenie, że kultura Warmii ma się dobrze. I że dzięki takim ludziom jak Edward Cyfus, nie tylko przetrwa, ale nadal będzie inspirować.
Poznaj wszystkich laureatów: nagrodakolberg.pl
Gawędziarz, pisarz, ambasador Warmii – Edward Cyfus w Leksykonie Kultury Warmii i Mazur.