Zaproszenie już w Watykanie, papież poruszony – wszystko wskazuje, że Ojciec Święty może przyjechać na jubileusz 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie. Warmia czeka na moment, który może przejść do historii.
Papież Leon XIV może odwiedzić Polskę z okazji jubileuszu 150-lecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, czyli w 2027 roku. Zaproszenie oficjalnie przekazał prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Watykanie. I choć Watykan jeszcze nie potwierdził terminu, ale taka pielgrzymka może dojść do skutku.
- Zawsze czekamy na takie wizyty. Rodacy bardzo by jej pragnęli — powiedział prezydent Andrzej Duda.
Polskie Lourdes na Warmii
Gietrzwałd to niewielka miejscowość niedaleko Olsztyna, ale dla wielu Polaków ma ogromne znaczenie. To właśnie tutaj, w 1877 roku, Matka Boża ukazała się dwóm dziewczynkom – Justynie i Barbarze. I co ważne – przemówiła po polsku. W tamtym czasie był to mocny sygnał wsparcia – trwały zabory, język polski był tłumiony, a to objawienie dało ludziom nadzieję.
Dziś sanktuarium w Gietrzwałdzie odwiedzają tysiące pielgrzymów rocznie. To jedyne objawienia maryjne w Polsce uznane oficjalnie przez Kościół katolicki.
Gietrzwałd w Watykanie
Czy papież również przyjedzie do Gietrzwałdu? 25 czerwca na Placu św. Piotra, podczas audiencji generalnej, doszło do symbolicznego wydarzenia. Kustosz sanktuarium w Gietrzwałdzie, ks. Przemysław Soboń przekazał papieżowi wierną kopię figury Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Papież przyjął ją z radością i wzruszeniem.
Leon XIV poznał historię objawień i zainteresował się Gietrzwałdem. Wyraził wdzięczność i udzielił błogosławieństwa wszystkim pielgrzymom przybywającym do gietrzwałdzkiego sanktuarium.
Od tego momentu coraz częściej mówi się, że wizyta Ojca Świętego w Polsce, a zwłaszcza na Warmii, to nie tylko możliwy, ale realny scenariusz.
Beatyfikacja na horyzoncie?
Jubileusz objawień może mieć jeszcze większy wymiar duchowy. Trwa proces beatyfikacyjny Barbary Samulowskiej – jednej z dziewczynek, którym objawiła się Matka Boża. Dekret o heroiczności jej cnót już został podpisany. Coraz więcej osób wierzy, że beatyfikacja może odbyć się właśnie podczas ewentualnej wizyty papieża w Gietrzwałdzie.
Maryja wzorem dla papieża
Leon XIV to papież, wybrany w trudnym czasie, kiedy świat i Kościół mierzą się z wieloma wyzwaniami. Od początku pontyfikatu stawia na bliskość z ludźmi, rozmowę i słuchanie. Podkreśla znaczenie prostoty, pokory i autentyczności w życiu wiary. Choć w Polsce nie jest jeszcze szeroko znany, jego podejście budzi sympatię – także dzięki wyraźnemu zainteresowaniu naszym krajem i duchowością Polaków.
Co ważne, papież Leon XIV ma bardzo głęboki osobisty stosunek do Matki Bożej. Nieraz wspominał w swoich wystąpieniach, że modlitwa różańcowa i zawierzenie Maryi to dla niego codzienna praktyka, a nie tylko tradycja. W swoich homiliach często przywołuje Maryję jako wzór wiary i zaufania Bogu. Widać, że maryjna pobożność nie jest dla niego dodatkiem, ale czymś naturalnym i wewnętrznym.
Dlatego jego żywe zainteresowanie sanktuariami maryjnymi – w tym Gietrzwałdem – nie powinno dziwić. To po prostu zgodne z tym, jak przeżywa wiarę.
Dlaczego Gietrzwałd jest ważny?
Gietrzwałd to nie tylko miejsce historyczne. To żywe centrum duchowości, które wciąż przyciąga ludzi szukających nadziei, modlitwy i ciszy. Przesłanie sprzed 150 lat – o pokucie i wierze – nie straciło aktualności.
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Watykanie podkreślił przywiązanie Polaków do wartości chrześcijańskich. Jak relacjonował, papież pytał o sytuację w Polsce i interesował się naszymi sanktuariami. To wyraźny sygnał, że Warmia znalazła się w orbicie papieskich zainteresowań.
Czekamy na potwierdzenie
Oficjalnego komunikatu w sprawie wizyty jeszcze nie ma. Ale gesty, rozmowy i zaproszenie prezydenta mogą mówić same za siebie. Jubileusz objawień w Gietrzwałdzie może być nie tylko ważnym momentem dla polskiego Kościoła, ale także okazją do spotkania z papieżem, który – jak się okazuje – dobrze wie, czym dla nas jest to miejsce.