Kontakt

Aktualności

Huczna inauguracja Roku Kopernikowskiego

Inauguracja Roku Kopernika w Olsztynie

Rok Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach oficjalnie został otwarty. I było to dosłownie huczne otwarcie, gdyż towarzyszyły mu wystrzały z maszyn broniących olsztyńskiego zamku przed krzyżackim najeźdźcą. A teraz jak  będzie jak u Hitchcocka, tylko głośniej i ciekawiej.

Obchody roku jubileuszowego z okazji 550. rocznicy urodzin i 480. rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika rozpoczęły się mszą świętą, którą w olsztyńskiej konkatedrze odprawił arcybiskup Józef Górzyński, który pełni funkcję przewodniczącego komitetu honorowego obchodów. Zarówno w homilii, jak i podczas otwarcia wystawy poświęconej najsłynniejszemu mieszkańcowi Warmii w Muzeum Archidiecezjalnym, duchowni skoncentrowali się na przedstawieniu jubilata w kontekście jego drogi życiowej jako kanonika.

Kolejnym przystankiem inauguracji było olszyńskie Stare Miasto. To właśnie tu członkowie Komitetu Honorowego Obchodów Roku Kopernikowskiego – marszałek Gustaw Marek Brzezin, wicewojewoda
Piotr Opaczewski, rektor UWM Jerzy Przyborowski oraz prezydent Olsztyna – Piotr Grzymowicz.

- Ten rok jest znakomitą sposobnością do pobudzenia powszechnej świadomości, że związki Kopernika z naszym regionem są tak silne. Przez lata pełnił tu rolę kanonika, urzędnika, lekarza, prawnika czy ekonomisty, ale także i wojskowego. Spoczywający we fromborskiej katedrze Mikołaj Kopernik to prawdziwa marka i dziedzictwo naszej ziemi. Jego dzieło „De revolutionibus”, które wywołało jeden z największych przewrotów naukowych w historii świata, powstawało na podstawie obserwacji warmińskiego nieba, a znajdująca się na olsztyńskim zamku odrestaurowana tablica astronomiczna to światowy unikat dziedzictwa jego pracy. Jako samorząd województwa planujemy huczne obchody Roku Kopernikowskiego, czyli realizację około 100 inicjatyw związanych z jubileuszem. Będą to wydarzenia kulturalne, naukowe, sportowe, a także inwestycyjne - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Inauguracji na olsztyńskiej starówce towarzyszyły gry i zabawy dla całych rodzin, pokazy sztuk rycerskich oraz dawnych rzemiosł. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się też możliwość sfotografowania się w towarzystwie samego jubilata.
Będąc na starówce wiele osób skorzystało z okazji i zajrzało do Starego Ratusza, gdzie można podziwiać prace nadesłane na międzynarodowy konkurs ekslibrisów, zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną. Zwycięzców konkursu poznamy 17 lutego.

Dalsza część obchodów przeniosła się na teren Muzeum Warmii i Mazur, czyli do olsztyńskiego zamku. Najpierw w Salach Kopernikowskich radni wojewódzcy i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa, którą swoim wykładem uświetnił prof. Michał Kokowski z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Na zakończenie, wszyscy zgromadzeni wokół murów zamkowych mogli przekonać się, jak dobrym administratorem był Mikołaj Kopernik, bo to on przygotował w 1521 roku Olsztyn do obrony przez atakiem Krzyżaków. W rolę astronoma wcielił się tym razem aktor naszego Teatru im. Stefana Jaracza – Marian Czarkowski, a całość inscenizacji przygotowało Muzeum Warmii i Mazur. Co również ciekawe, w roli jednego z obrońców wystąpił radny sejmiku – Patryk Kozłowski.

Więcej informacji o wydarzeniach Roku Kopernikowskiego można znaleźć w zakładce: https://kopernik.warmia.mazury.pl/kalendarium