Kontakt

Aktualności

Trwa olsztyńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Światowy Kongres Kopernikański to wyjątkowe wydarzenie, odbywające się w trzech miastach Kopernika – Toruniu, Krakowie i Olsztynie i poświęcone różnym aspektom działalności uczonego. Na Warmii dyskusja dotyczy m.in. ochrony pamiątek kopernikańskich.

 

 

– Nie byłoby Światowego Kongresu Kopernikańskiego, gdyby nie podjęcie wspólnej inicjatywy przez rektorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz dyrektora Instytutu Historii Nauki PAN – mówił podczas otwarcia olsztyńskiej odsłony kongresu prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

O konieczności znalezienia sposobu na niesienie myśli kopernikańskiej w przyszłość mówił prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z kolei prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podkreślał, że nawet podczas trzech kongresów nie da się wyczerpać tematu życia i działalności Kopernika.

Wykład inauguracyjny pt. „An Astronomer and His Castles: The Scientist as Public Servant in Copernicus’s Era and Our Own” wygłosił prof. Karl Galle, historyk nauki prowadzący badania nad biografią Kopernika.

Nie zabrakło też części artystycznej. Ogłoszono wyniki konkursu na plakat z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika, na który wpłynęło aż 530 plakatów od autorów pochodzących z 31 różnych krajów. Zdobywczynią Grand Prix została Natalia Brodacka. Hołd Kopernikowi złożyli także artyści. W Centrum Konferencyjnym UWM odbył się koncert pt. „Kanonik warmiński” z udziałem Adama Ferencego, sopranistkui Ewa Alchimowicz-Wójcik, której akompaniowali: duet AbsoLutes, profesor Leszek Szarzyński, Lucyna Żołnierek i Paweł Panasiuk.

Władze samorządowe podczas otwarcia olsztyńskiej części ŚKK reprezentowali Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna i wiceprezydent Ewa Kaliszuk oraz Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i wicemarszałkowie – Sylwia Jaskulska i Marcin Kuchciński.

- Kopernik jest postacią podziwianą, ponieważ podczas swojego życia ujawnił niełatwe odkrycie. Dla nas mieszkańców Warmii i Mazur identyfikacja z nim jest bardzo ważna. Mamy przecież tutaj świadectwa jego talentu, chociażby w Muzeum Warmii i Mazur, które znajduje się w olsztyńskim zamku, gdzie nasz wielki astronom mieszkał – mówił marszałek Brzezin.

I właśnie Muzeum Warmii i Mazur oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku znalazły się na liście miejsc, które odwiedzają uczestnicy olsztyńskiej odsłony Kongresu.

Światowy Kongres Kopernikański potrwa w Olsztynie do soboty 24 czerwca. Zakończy go Festiwal Kopernikański, zorganizowany na plaży nad Jeziorem Kortowskim.

Fot:  UWM Olsztyn

DSC 8423DSC 8423DSC 8423DSC 8423DSC 8423DSC 8423DSC 8423DSC 8423