Kontakt

Aktualności

Spotkanie sieci Cittaslow z kopernikowskim akcentem

Zakończyło się Zgromadzenie Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow w Parmie i miejscowości Polesine Zibello w regionie Emilia Romania we Włoszech. Wydarzeniu towarzyszyła promocja postaci Mikołaja Kopernika.

777
Jury rozstrzygnęło międzynarodowy konkurs o Mikołaju Koperniku, w którym zgłoszono ponad 50 prac dzieci i młodzieży z Polski i kilku innych państw. Ogłoszono wyniki na najlepsze prace ocenione przez jury i wyróżnienia za największą aktywność  miasteczek w konkursie. Najwięcej prac nadesłano z Węgorzewa, Lidzbarka, Biskupca oraz miejscowości Norcia i Orvieto we Włoszech.

W kategorii wiekowej 8-12 lat zwyciężyła praca Joachima Kirola z Ornety. Drugie miejsce zajęła praca Alana Gawlika z Śledziejowic, a trzecie Mai Marchelek i Igi Orłowskiej z Lidzbarka. W grupie starszej (13-17 lat) doceniono prace  Dominika Widucha z Lubina (1 miejsce), grupy uczniów z Clervaux z Luksemburga (2 miejsce) oraz uczniów z Zespołu Szkół w Lubominie (3 miejsce).

Nagrody wręczyli marszałek Gustaw Marek Brzezin i członek zarządu regionu Jolanta Piotrowska. Podczas zgromadzenia działały stoiska promocyjne regionu oraz Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow” przybliżające gościom zagranicznym postać astronoma oraz Szlak Kopernikowski. W rolę Kopernika wcielił się Marian Jurak, prezes oddziału warmińsko-mazurskiego  PTTK.

Polacy we władzach sieci
Podczas zgromadzenia przeprowadzono wybory do władz sieci. Prezydentem na kolejną kadencję został Mauro Migliorini, zaś pierwszym wiceprezydentem Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławieckiego oraz koordynator polskiej sieci. Na  członków Komitetu Koordynacyjnego wybrano burmistrzów Lidzbarka Macieja Sitarka, burmistrza Działdowa Grzegorza Mrowińskiego oraz burmistrza Sianowa Macieja Berlickiego. W skład rady gwarantów wszedł Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego.

Wyróżnienia i inicjatywy
Nagrodę w konkursie Chiocciola Orange za „najlepszą praktykę w międzynarodowym stowarzyszeniu Cittaslow” otrzymało Olecko za projekt „silne partnerstwo na rzecz zielonego Olecka”. Okazję do prezentacji rezultatów współpracy z włoskim miastem Asolo miało miasto Sianów z województwa zachodniopomorskiego. Przedstawiciel samorządu województwa warmińsko-mazurskiego dr. Hanna Wiśniewska była prelegentem podczas I Międzynarodowego Forum Rzek i Jezior, które poprzedziło obrady Zgromadzenia.

W zgromadzeniu uczestniczyło ponad 300 osób z całego świata. Najliczniejsze delegacje przybyły z Włoch, Korei Południowej,  Polski, Turcji oraz krajów Beneleksu. Do sieci dołączyło 5 miast m.in. z Niemiec, Belgii, Chorwacji i Kolumbii. Partnerem wydarzenia była Parma Food Valley.